BEZPŁATNA KOMUNIKACJA w dniu bez samochodu.
„Współdzielenie przestrzeni publicznej” to hasło przewodnie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tradycyjnie do akcji przyłączają się Jarocińskie Linie Autobusowe i Trans Pegaz. 20 września z okazji Światowego Dnia bez Samochodu wszyscy pasażerowie będą jeździć za darmo.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, której celem jest zachęcanie ludzi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń. Organizowane akcje mają zachęcić wszystkich do wybierania ekologicznych środków transportu. Tegoroczna kampania to kolejna szansa, by zwiększyć świadomość mieszkańców na temat ekologicznych form mobilności. Promowanie transportu zbiorowego, rowerowego, czy też pieszego, przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczania hałasu w miastach.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony będzie w dniach 16-22 września. Tematem przewodnim w tym roku jest „Współdzielenie przestrzeni publicznej”. Oznacza to tworzenie miejsc, które oferują wystarczająco dużo przestrzeni dla wszystkich mieszkańców, środków transportu i aktywności.
Zwieńczeniem organizowanych w całej Europie akcji jest Światowy Dzień bez Samochodu, który obchodzony jest 22 września. – Z uwagi na to, że tegoroczny Dzień bez samochodu przypada w niedzielę, my obchodzić go będziemy w piątek, 20 września. W Jarocinie już od stycznia zeszłego roku komunikacja miejska jest darmowa, a tego dnia nasze autobusy będą na wszystkich trasach, również poza miastem wozić pasażerów bezpłatnie – informuje p.o. prezesa JLA i Trans Pegaz Paweł Łakomy. – Już dziś zachęcam mieszkańców, aby zmienić samochód na komunikację publiczną! dodaje prezes.
Dzień bez Samochodu (ang. World Car Free Day), znany także jako Światowy Dzień bez Samochodu lub Europejski Dzień bez Samochodu, to międzynarodowa kampania, której celem jest szerzenie idei proekologicznych i zmniejszenie ilości spalin produkowanych przez samochody w miastach. Jej korzeni należy szukać w 1973 roku, gdy z powodu kryzysu naftowego zaczęły powstawać projekty inicjatyw dotyczących ograniczenia ruchu samochodowego. Od tamtego czasu dni bez samochodu były organizowane na mniejszą, lokalną skalę. W 1994 roku pojawiła się idea wydarzenia na międzynarodową skalę. Doszło do tego ostatecznie w 2000 roku, gdy Komisja Europejska ustanowiła Ogólnoeuropejski Dzień bez Samochodu.
Źródło: Wieści Jarocińskie